2 zasada Kaizen- Bierz pomysły od wszystkich
Nie ma czegoś takiego jak bycie kowalem własnego losu, swoje cele osiągamy wyłącznie z pomocą innych.
George Shinn
Trzymaj się z dala od ludzi, którzy tłamszą twoje marzenia. Mali ludzie zawsze to robią. Jednak naprawdę wielcy sprawiają, że Ty także możesz stać się wielki.
Mark Twain
Czego mogę się nauczyć od osoby, z którą rozmawiam?
Zastanawiam się, czy spotkałeś się już z nazwiskiem Napoleon Hill? Nie ukrywam, że to od niego zaczęła się moja przygoda z rozwojem osobistym, zgłębianiem tajników umysłu, prawem przeciągania oraz duchowością. Według Hilla ludzkie możliwości są przeogromne, a sam człowiek jest w stanie dokonać wszystkiego, o czym tylko marzy. Przeprowadził wieloletnie badania nad ludzkim potencjałem oraz odbył liczne rozmowy z ludźmi sukcesu, najbardziej znaną osobą był Andrew Carnegie – amerykański potentat branży stalowej i kolejowej. Był on mentorem Hilla. To dzięki niemu Napoleon odniósł taki sukces, ponieważ po części sponsorował jego badania naukowe. Źródłem wiedzy autora stały się doświadczenia 500 najbogatszych ludzi z Ameryki. Zaprosili oni Hilla do swoich domów i firm i pozwolili mu obserwować, jak powstają wielkie fortuny.
„Prawa sukcesu” to bestseller tego autora, który przeczytałam chyba jakieś dziesięć lat temu. Zakochałam się w tych prawach i zaczęłam wdrażać je w życie.
Gorąco zapraszam Cię do ściągnięcia streszczenia tych wszystkich praw sukcesu, opisałam je dokładnie i nagrałam o tym filmik, znajdziesz go na stronie:
Jedno z praw sukcesu mówi o tym, żeby współpracować z innymi ludźmi, tworzyć sojusze, synergię i szukać ludzi, przy których możemy rosnąć. Hill gorąco zachęca do tego, żeby spotykać się z ludźmi i rozmawiać z nimi oraz pytać o pomysły, w jaki sposób rozwiązaliby nasz problem. To idealnie pasuje do zasady Kaizen, która mówi: „Bierz pomysły od wszystkich”. Hill podaje w swojej książce bardzo fajny pomysł, w jaki sposób można brać pomysły od naszych mentorów i autorytetów. Zachęca do zorganizowania spotkań przy okrągłym stole z naszymi mentorami-autorytetami. Można to zrobić nawet wtedy, kiedy nie ma tych osób przy nas. Już tłumaczę dokładnie, w jaki sposób możesz to zrobić. Wyobraź sobie osoby, które bardzo Cię inspirują i które osiągnęły spektakularny sukces w dziedzinie, w której Ty chcesz się wybić. Dla mnie będzie to świętej pamięci Jan Kulczyk; Oprah Winfrey; Anthony Robbins; William Edwards Deming – prekursor metody Kaizen; Robert Maurer (psycholog, który wydał sporo książek o metodzie małych kroków Kaizen); Jack Welch – autor książki „Winning znaczy zwyciężać”, który zarządzał General Electric; Elon Musk – wizjoner, geniusz, nieznośny szef, twórca PayPala, Tesli i SpaceX; Joe Girard – najwybitniejszy sprzedawca na świecie, o którym wspominałam w tej książce; Richard Branson, którego nikomu przedstawiać nie trzeba… Zanim przejdziemy dalej, wypisz swoje autorytety poniżej, nie muszą to być osoby zajmujące się biznesem, po prostu wypisz osoby, które inspirują Cię w życiu i są dla ciebie autorytetem:
Osoby które są dla mnie autorytetem to:
1.
2
3
4
5
6
7
Świetnie, dziękuję, teraz pomyśl sobie, że siedzisz z nimi wszystkimi przy okrągłym stole, nieważne, że ich tam nie ma, pomyśl sobie, że debatujecie na temat Twojego biznesu albo rozwiązania problemu. Jak myślisz, co by Ci poradzili? Jakie mieliby dla Ciebie wskazówki? Jeżeli nie wiesz, poświęć trochę czasu na zgłębienie wiedzy o swoich autorytetach, poczytaj o nich w Internecie, pooglądaj filmy z nimi, poczytaj ich cytaty, książki, poznaj ich, żeby móc wejść w ich skórę i patrzeć ich otrzyma, dzięki temu sama zdobędziesz wiedzę, którą oni posiadają. Niesamowite, prawda? Mnie osobiście to ćwiczenie bardzo dużo dało, dlatego zapraszam Cię do niego poniżej. Zastanów się, o czym chcesz porozmawiać przy okrągłym stole ze swoimi autorytetami i wypisz kilka wskazówek, które każdy z tych autorytetów miałby dla Ciebie w tej kwestii.
Temat spotkania bądź też problem do rozwiązania podczas dyskusji przy okrągłym stole z autorytetami: …………………………….
Jakie wskazówki będzie mieć dla mnie autorytet nr 1:
Jakie wskazówki będzie mieć dla mnie autorytet nr 2:
Jakie wskazówki będzie mieć dla mnie autorytet nr 3:
Jakie wskazówki będzie mieć dla mnie autorytet nr 4:
Jakie wskazówki będzie mieć dla mnie autorytet nr 5:
Jakie wskazówki będzie mieć dla mnie autorytet nr 6:
Jakie wskazówki będzie mieć dla mnie autorytet nr 7:
Wracaj do tego ćwiczenia przynajmniej raz w miesiącu, aby móc się rozwijać, iść do przodu i korzystać ze wskazówek ludzi, którzy osiągają spektakularne sukcesy.
Nie wierzę w los, przed którym nie można uciec, wierzę jednak w los, który dotyka ludzi stojących w miejscu.
Gilbert K. Chesterton
Najlepszym przywódcom nie zawsze jest ten, który dokonuje największych czynów, lecz ten, który sprawia, by takich czynów dokonywali inni.
Ronald Reagan
Chcesz wiedzieć, jak ja wykorzystuję tę zasadę? Przeczytasz o tym w książce “Kaizen. Małymi krokami do efektywności w życiu i w biznesie” lub posłuchasz w trakcie wystąpienia motywacyjnego w Twojej firmie.