7 zasada Kaizen- Wybieraj proste rozwiązania, nie czekaj na te idealne.
Jedną z moich mantr jest skupienie i prostota. Prostota bywa trudniejsza niż złożoność: potrzebny jest ogrom pracy, aby myśleć czysto, a przez to tworzyć prosto. Jednakże wysiłek w danej sytuacji jest tego wart, bo kiedy osiągniesz umiejętność tworzenia prostoty, możesz przenosić góry.
Steve Jobs
Prostota jest szczytem wyrafinowania.
Leonardo DaVinci
Prostota jest kluczem do prawdziwej elegancji.
Coco Chanel
Z następnych rozdziałów nauczysz się, jak wykonywać burzę mózgów. Przybliżę Ci tę koncepcję już teraz, pokażę, w jaki sposób najprostsze rozwiązania okazują się tymi najlepszymi. Jeżeli masz jakiś problem, pytasz osoby w niego zaangażowane, jakie jest ich zdaniem najlepsze i najprostsze rozwiązanie tej sytuacji. Prosisz, żeby na kartce napisali kilka rozwiązań, a następnie oceniacie każde z tych rozwiązań, biorąc pod uwagę wyłącznie dwa czynniki:
– Ile nas to będzie kosztować?
– Ile czasu to zajmie?
Czas i pieniądze to najważniejsze biznesowe wskaźniki, nie wolno Ci negować pomysłów innych, mówiąc, że to nie zadziała, to nie ma sensu, to jest głupie. Bierzesz pod uwagę fakty, opierasz swoje wskaźniki tylko na pieniądzach i czasie. Następnie spośród najlepszych pomysłów wybieracie te, które zabiorą Wam najmniej czasu i pieniędzy. Zazwyczaj właśnie takie najprostsze rozwiązania są najbardziej skuteczne. Oczywiście, jeżeli wybrany pomysł nie zadziała, to wybierasz kolejny z listy wg opłacalności i nakładu czasu.
Najprostsze rozwiązania możesz wybierać poprzez burzę mózgów, pytanie innych osób o zdanie lub też poprzez rezygnację. Zrezygnuj ze wszystkiego, co Ci nie służy, posprzątaj i dopiero wtedy, mając jasny umysł, zadaj sobie pytania.
Jeśli chcesz wiedzieć jakie pytania powinnaś/ powinieneś sobie zadać to zajrzyj do mojej najnowszej książki “Kaizen. Małymi krokami do efektywności w życiu i w biznesie”.