Sprzedaż doskonała wg. Tima Connora, czyli lista 20 cech ludzi którzy odnoszą sukcesy w sprzedaży.
“Sprzedaż doskonała” fajna książka, polecam. Tim Connor w swojej książce udostępnia listę dwudziestu cech ludzi którzy odnoszą sukcesy w sprzedaży. Publikuje tutaj dla Ciebie małą pigułkę wiedzy z przeczytanej lektury.
Rzadko spotkać u jednej osoby wszystkie te cechy. Ich świadomość pomaga nam jednak rozwijać po kolei każdą z nich. Niezależnie od tego jaki cel postawimy przed sobą, możemy ułatwiać lub utrudniać sobie jego realizację. Rozwijając poniższe cechy pomagamy sami sobie w osiągnięciu naszych wizji:
1. Wyrazistość postanowienia – czyli to, jak mocno, z jaką desperacją i jak konkretnie wyrażamy naszą wolę. Jeśli czegoś chcemy, warto wiedzieć dokładnie czego. Jeśli podejmujemy decyzję, warto by była solidna.
Bądź szczery w stosunku do siebie, czego naprawdę chcesz?
Co Ci da realizacja tego celu?
Jak będziesz się wtedy czuł?
2.Pragnienie – jeśli nie chcemy osiągnąć celu, to najprawdopodobniej go nie osiągniemy. To jak bardzo nam na czymś zależy, determinuje jak wiele energii i czasu jesteśmy w stanie zainwestować, aby ten cel zrealizować. Pragnienie pozwala przejść przez okresy zniechęcenia i utwierdza nas na drodze do celu.
Jak bardzo w skali 1 do 10 (gdzie 10 to najbardziej) pragniesz swego celu opisanego powyżej?
Dlaczego tylko na tyle?
Co musiało by się stać abyś pragnął na 10?
3.Entuzjazm -wbrew pozorom to nie sukcesy rodzą entuzjazm, tylko właśnie entuzjazm i radość w tym co się robi, prowadzi do sukcesu. Nie musi być sztuczny, ale może być naturalną postawą wobec naszej pracy, naszych marzeń i tego jak je osiągamy. Wszystkim w życiu rządzą emocje. Już przy pierwszym punkcie odpowiedziałeś sobie na pytanie jak będziesz się czuć.
Wypisz teraz wszystkie emocje które gdybyś mógł chciałbyś doświadczać każdego dnia, nie krępuj się, to jest tylko do Twojej informacji. Każdy najlepszy sprzedawca sprzedaje emocje! Sprzedajemy to jak klient będzie się czuł!
Emocje które decyduje się odczuwać każdego dnia (pamiętaj im masz lepsze emocje tym lepiej sprzedajesz i masz bardziej jakościowe życie)
Czy są jakieś stany emocjonalne które odczuwasz każdego dnia a których chcesz się pozbyć?
Gdybym mógł wybrać stany emocjonalne odczuwane każdego dnia, były by to?
- Zastosowanie wiedzy – Samo posiadanie informacji, opanowanie wiedzy i wysłuchanie mądrych opowieści i przykładów innych ludzi nie zmieni nic, dopóki nie zastosujemy w praktyce tego co wiemy. Bardzo często zapominamy o tym, i zamiast wykorzystać naszą wiedzę do osiągnięcia celu, sami sobie utrudniamy pracę, po prostu nie korzystając z tego co wiemy.
Jaką wiedzę posiadam i jeszcze nie zastosowałem jej w życiu?
Dlaczego tego nie zrobiłem?
Kiedy tego dokonam?
- Zaufanie do siebie – jest to przekonanie, że dane zadanie, jakie mamy przed sobą. Jest w granicach naszych możliwości. To właśnie to przekonanie sprawia, że możemy iść naprzód pomimo przeciwności.
Czy ufasz sobie?
Czy dajesz sobie powody do zaufania?
- Wiara i ufność. Jeśli nie pokładasz w niczym zaufania, jeśli nie wierzysz w żaden porządek, to trudno spodziewać się stabilności i wytrwałości. Nie chodzi tu o to by być łatwowiernym, ale o to by postawić swoje życie na silnym fundamencie przekonań.
- Jakie masz przekonania na temat ludzi bogatych?
- Jakie masz przekonania na temat ludzi biednych?
- Jakie masz przekonania na temat sprzedawców?
- Jakie masz przekonania na temat samego siebie?
- Jak te przekonania wpływają na jakość twojego życia i dotychczasowe osiągnięcia?
- Gotowość do wkładania dodatkowego wysiłku, umiejętność pracy ponad to co jest wystarczające. A w rezultacie robienie tego co nie tylko „ujdzie” ale jest dobrej jakości.
Bądź szczery w stosunku do siebie, dla kogo tak naprawdę pracujesz?
Czy robisz więcej niż się od Ciebie wymaga?
Dlaczego?
Co mogło by się stać, gdybyś robił więcej niż się od Ciebie wymaga?
- Wytrwałość – czyli dążenie do celu, nawet kiedy wszystko idzie w innym kierunku. Siła woli, dzięki której robimy coś choć efektów jeszcze nie widać.
Co robiłby na twoim miejscu człowiek wytrwały?
Czy pamiętasz o klientach i dzwonieniu do nich?
Przypomnij sobie sytuacje kiedy byłeś bardzo wytrwały, podaj te przykłady.
Czym to skutkowało?
- Ukierunkowanie na cele – wiele osób zaczęło swoją drogę do sukcesu bardzo dobrze, jednak tego sukcesu nie osiągnęło, gdyż ich działania odeszły w kierunku innych, mniej istotnych spraw. Zaniedbali swoje priorytety i dlatego nie dotarli do celu. Będąc skupionym na celu, łatwiej do niego trafić.
Moim głównym celem, który przyczyni się do realizacji wszystkich innych pośrednich celów jest:
Po czym będę wiedział że go osiągnąłem?
Moje cele pośrednie to:
Jak bardzo chce je osiągnąć w skali 1 do 10?
Jeśli odpowiedź brzmi 7, odpowiedz na pytanie dlaczego nie na 4? Jeśli odpowiedź brzmi 10 zadaj pytanie dlaczego nie na 5?
Jak będziesz się czuł kiedy cel będzie osiągnięty?
- Samodyscyplina – czyli umiejętność samodzielnego wymuszenia pewnego zdrowego rygoru. Umiejętność zrobienia tego co ważne, zamiast tego co wygodne.
Podaj przykłady ze swojego życia kiedy wykazałeś się samodyscypliną:
Podaj przykłady kiedy powinieneś wykazać się większą dawką samodyscypliny:
- Osobista inicjatywa – jeśli czekamy aż coś się samo stanie, możemy się nie doczekać. Zacznijmy sami działać i szukać rozwiązań, to da zdecydowanie lepsze efekty od biernego oczekiwania na rezultaty.
Kiedy sam zainicjowałeś spotkanie z klientem które zakończyło się sukcesem?
- Wyobraźnia – umiejętność przewidywania możliwości ale także i zagrożeń, które mogą na nas czekać. Umiejętność stworzenia celu, którego jeszcze nie widzimy i dokładnego określenia, jak chcemy, żeby wyglądał. Proaktywność.
Kim muszę się stać aby dojść tam gdzie chce?
Jaką cenę należy za to zapłacić?
- Koncentracja – tak jak ukierunkowanie na cele odnosi się do naszych codziennych postaw, tak koncentracja decyduje o tym jak szybko i jak dobrze, zrealizujemy konkretne zadanie. Im lepszą mamy koncentrację, tym lepiej możemy się uczyć, porządniej wykonywać naszą pracę i mniej czasu marnować na nieefektywne działania.
Na czym się koncentrujesz?
Jakie nieefektywne działania należy wyeliminować z Twojego życia?
Na czym należy się skoncentrować?
- Pozytywny wizerunek samego siebie – podobnie jak zaufanie do siebie, jest to po prostu przekonanie, że jesteśmy w stanie coś osiągnąć, że jesteśmy na tyle mądrzy, na tyle wytrwali i na tyle odważni, by poradzić cobie z przeciwnościami. Samoakceptacja i docenienie swoich mocnych stron to bardzo ważne cechy mające kluczowy wpływ na naszą motywację do działania.
- Uczenie się na błędach – zawsze wyciągajmy wnioski z niepowodzeń i nie pozwólmy im by wracały w tej samej formie. Błąd popełniony raz, to norma, błędy powielane w nieskończoność świadczą o bezmyślności.
- Dbałość o zdrowie – bo osiągnięcie sukcesu kosztem zdrowia lub życia, to bardzo kiepski interes. Zdrowie ma także kluczowy wpływ na naszą wydajność, koncentrację i siłę do pracy.
- Realizm w spojrzeniu – bardzo ważne jest, aby rzeczy postrzegać takimi, jakie są. Zarówno nadmierne idealizowanie, jak i oczernianie sytuacji, nie prowadzą do niczego dobrego. Zdrowy rozsądek i umiejętność chłodnej oceny sytuacji pozwalają iść wciąż we właściwym kierunku, zachowując spokój i pewność siebie.
- Rozsądne zarządzanie czasem i pieniędzmi – niejedna fortuna została przepuszczona w bezmyślny sposób, niejeden talent został zaprzepaszczony. Warto zwracać szczególną uwagę na to jak gospodarujemy naszymi aktywami.
- Empatia -osiągnięcie sukcesu kosztem własnego sumienia. Docieranie do celu kosztem innych ludzi. To nie jest prawdziwy sukces. Jeśli chcemy czegoś więcej niż tylko pieniędzy, a dobre relacje z innymi, rodzinę i przyjaciół uznajemy za wartość w naszym życiu, to empatia jest bardzo cenną cechą. Umiejętność wczucia się w sytuację drugiej osoby, to potężne narzędzie, dzięki któremu możemy pomagać innym. A to także jest sukces.
Więcej na temat skutecznej sprzedaży nauczysz się z mojego kursu online “Kaizen w sprzedaży“.