Plecy

Powstał specjalny dziennik, który pomaga realizować cele japońską metodą Kaizen

Chciałbyś być zorganizowany tak dobrze, jak szefowie japońskich koncernów Toyota, Mazda czy Sony? Rozumiesz i znasz metodę małych kroków, ale brakuje Ci motywatora i przewodnika, który będziesz mógł zabrać zawsze ze sobą? Na rynku 1,5 roku temu pojawił się pierwszy tego rodzaju projekt – „Dziennik Celów Kaizen”.

Kaizen to japońska filozofia, która nie działa natychmiast. Efekty jej stosowania można odczuć dopiero po pewnym czasie. Nie należy się tym jednak zrażać, bo skuteczność i efektywność tej metody są zaskakujące. 

 Kaizen uczy przede wszystkim tego, aby każdego dnia poprawiać się chociaż odrobinę.

Co to jest Kaizen?

Kaizen to japońska metoda ulepszania i usprawniania. Pomaga w pracy, ale także w życiu codziennym. Ułatwia realizację celów takich jak: odchudzanie, rzucenie palenia, budowanie zdrowych nawyków, zwiększanie efektywności w pracy, rozwój biznesu. Samo słowo oznacza “zmianę na lepsze”, “małą zmianę”.  Kaizen oznacza także japońską filozofię biznesową (sposób postępowania) ustawicznego polepszania, poprawiania procesu zarządzania i produkcji na wszystkich jego szczeblach.

Dlaczego metoda „małych kroków Kaizen” jest tak skuteczna?

Mózg zaprojektowany jest tak, by tworzyć opór przed zmianami. Zmiany kojarzą się z czymś nowym, nieznanym, więc wytwarzają lęk a ten bardzo często paraliżuje działanie. Podejmując małe kroki zmieniamy swój układ nerwowy tak, że:

  • usuwa on blokady i włącza twórcze myślenie
  • tworzy nowe połączenia między neuronami, dzięki czemu Twój mózg ochoczo włącza się w proces zmiany, co bardzo skutecznie zbliża Cię do wyznaczonego celu.

Pomyśl, jakby to było, gdyby metoda małych kroków pozwoliła zrealizować Twoje cele?

Mam bzika na punkcie planowania, realizacji celów, dlatego przez długi czas poszukiwałam idealnego dla mnie plannera. Chciałam mieć coś profesjonalnego, przejrzystego, minimalistycznego, a przede wszystkim narzędzie, z którym pracę zacząć mogę w dowolnym momencie. Wszystkie planery i kalendarze dostępne w księgarniach miały jedną podstawową wadę: zaczynały się z początkiem roku kalendarzowego lub szkolnego. Ja zaś zawsze uważałam, że początek każdego miesiąca to idealny czas by zacząć skutecznie planować i realizować swoje cele. Nie należy odkładać działania w czasie. Ta wada wszystkich dostępnych na rynku kalendarzy zainspirowała mnie, do wykonania własnego narzędzia realizacji celów – DZIENNIKA CELÓW KAIZEN.

– Aneta Wątor autorka dziennika celów Kaizen

Co zyskasz używając tego plannera?

  • nauczysz się wyciągać wnioski z każdego dnia,
  • zaczniesz skutecznie planować dzień, tydzień i kolejne miesiące,
  • będziesz funkcjonować według koła sukcesu Kaizen,
  • poznasz osiem umiejętności, które pozwolą osiągnąć ci sukces,
  • i najważniejsze – znajdziesz czas na wszystko!

Co Cię czeka używając Dziennika?

Dziennik to kalendarz, planner na Twoje najbliższe 3 miesiące. Używając go poznasz:

  • KOŁA EFEKTYWNOŚCI:

1. SUKCES KAIZEN

Zawierają krótkie informacje w jaki sposób wprowadzać zmiany małymi krokami.

2. TWÓJ SUKCES

W tym kole znajdują się kluczowe umiejętności, które należy nabyć, aby rozwijać się prywatnie i biznesowo. Pod każdą z umiejętności w skali od 1 do 10 gdzie 10 to max, każdego miesiąca zapisuj jaką liczbę dasz sobie. Praca nad ulepszeniem Twojego najsłabszego ogniwa pozwoli Ci działać szybciej i skuteczniej oraz osiągać zamierzone cele. Dzięki temu jesteś w stanie wdrażać w swoje życie coraz to nowsze udoskonalenia.

  • ZASADY KAIZEN

Przy każdej z nich zastanów się, jak możesz wykorzystać ją w życiu, by przyniosły Ci korzyści oraz jakie możliwości Ci dają.

  •  NOTATNIK WIELKICH IDEI

Miejsce, które możesz wykorzystać na zapisywanie wdrażanych pomysłów, które przyjdą Ci do głowy. Tutaj istnieje dowolność, pamiętaj, że to Ty jesteś swoim najlepszym nauczycielem. Czerp wiedzę ze źródła, z własnego wnętrza i czerp wiedzę z tego, co Cię do tej pory zainspirowało.

  • TABELA TWOJE AKTUALNE CELE

Tu znjadziesz konkretne cele na najbliższy miesiąc i strategie, w jaki sposób je zrealizujesz. Pod koniec miesiąca warto napisać sobie przy każdym z nich, na ile udało Ci się ten cel zrealizować. Jeden cel ma zazwyczaj siedem możliwości rozwiązania, więc możesz zrealizować go na siedem możliwych sposobów, które uwzględnisz w strategii działania, np. jeżeli Twoim celem na najbliższy miesiąc jest zrzucić 2kg wagi, Twoją strategią działania może być:

1. Eliminacja pieczywa, cukrów prostych, alkoholu, przetworzonej żywności (pamiętaj o małych krokach, najlepiej eliminować jeden produkt na miesiąc lub na tydzień, aby przyzwyczaić mózg do zmiany).
2. Aktywność fizyczna przynajmniej 1000 kroków dziennie lub 30 minut spaceru lub aerobik 3x w tygodniu (Ty sama wiesz najlepiej czego potrzebujesz).
3. Pić dużo wody i zielonej herbaty
4. Suplementy diety

  • PYTANIA

Każdego miesiąca odpowiadaj sobie na zadane pytania z uwzględnieniem celu, który chcesz zrealizować.

  • AFIRMACJE

Tutaj wpisuj pozytywne sformułowania ułatwiające Ci realizację celów.

  • TABELA MIESIĄC

Jest to plan na najbliższy miesiąc. Na górze miesiąc nazwę miesiąca (od stycznia do grudnia) i dni ponumeruj wedle kalendarza obowiązującego w tym roku. Pod każdym dniem wpisuj to co najważniejsze do zrealizowania, abyś po zakończonym miesiącu mogła zobaczyć postęp i co zostało zrobione.

  • WNIOSKI Z MIESIĄCA

Miejsce na podsumowanie ostatnich 30 dni, tego co udało Ci się osiągnąć i jakie kolejne kroki podejmiesz do zrealizowania kolejnych celów. Poniżej są również przydatne pytania, które Ci w tym pomogą.

  • FINANSE

Podział na zarobki i wydatki, dzięki czemu każdego miesiąca możesz podsumować swój portfel, zwrócić uwagę na czym możesz zaoszczędzić, jakie wydatki wyeliminować i tym podobne.

  • ANALIZA DZIAŁAŃ

Bardzo ważny punkt, w którym dokonujesz oceny i bilansu dotychczasowych poczynań, co i w jaki sposób udało Ci się dokonać, co działa i co możesz ulepszyć.

Oglądnij film i zobacz jak używać dziennika.
________________________________________

Każdy miesiąc w dzienniku zaczyna się od poniedziałku. Gdy dany miesiąc np. luty zaczął się w środę, to przy pierwszym poniedziałku wpisujesz kolejno przedostatni dzień stycznia, wtorek – ostatni dzień stycznia i środa jako pierwszy luty.
Każdy dzień ma swój plan i podział na rzeczy do zrobienia. Jest równiez miejsce na nowe pomysły i to, za co jesteś wdzięczna w danym dniu.
________________________________________

A oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

  1. Kiedy otrzymam Dziennik?
    Dziennik wysyłamy pocztą do 2-3 dni po realizacji zakupu. Poczta Polska ma 3-4 dni robocze na realizację przesyłki, więc spodziewaj się dziennika najpóźniej do 6 dni roboczych po dokonaniu zakupu.
  2. Kiedy zacząć pracę z Dziennikiem?
    Najlepiej na początku nowego miesiąca (w pierwszy poniedziałek miesiąca), lub w pierwszy poniedziałek po otrzymaniu Twojego egzemplarza.
  3. Jak używać Dziennika?
    Praca z nim jest bardzo oczywista. Wystarczy odpowiadać na zadane pytania, codziennie zapisywać swoje działania i oceniać swoją pracę.

SKLEP KAIZEN