Plecy
aneta wątor trener kaizen

Ciągłe doskonalenie metodą Kaizen – od czego zacząć?

Kaizen jest to proces ciągłego doskonalenia. Duże rezultaty są wynikiem wielu małych zmian, które dokonują się w czasie.

Kaizen ułatwia osiąganie celów życiowych, uczy, w jaki sposób skutecznie realizować swoje plany.

Celem tej filozofii jest stałe zastępowanie marnotrawstwa czynnościami dodającymi wartości i energii. Czy rzeczywiście jesteśmy w stanie ulepszyć, usprawnić, udoskonalić siebie i swoje życie dzięki tej filozofii? Tak. Zapytasz może: dlaczego? Ponieważ małe kroki wdrażane w nasze życie stopniowo powodują, że przestajemy się bać zmiany. Zabezpieczają nas przed niszczycielskimi skutkami lęku.

Jeśli kiedykolwiek:

  • chciałeś lub chciałaś zmiany w swoim życiu, lecz jej skutki budziły w Tobie lęk,
  • sabotowałeś lub sabotowałaś swoje działanie,
  • brakowało Ci wiary w siebie, sprzyjającego otoczenia, planu skutecznego działania,

pomocna może okazać się skuteczna metoda małych kroków.

Niestety, większość z nas nawet się nie odważy spróbować czegoś zmienić. Nie odważy się z powodu obaw, zatrzymana przez lęk. Lęk przed zmianą, przed nowością, przed nieznanym. I na tym z reguły kończą się nasze starania o nowe, lepsze życie. Kończą się, ponieważ zmiana niesie za sobą zbyt wiele niewiadomych..

Właśnie tu ratunkiem jest metoda małych kroków. Lęk przed zmianą jest zakorzeniony w mózgu, nie ma się co dziwić, że zaczyna przejmować kontrolę nad nami i blokuje kreatywność, pomysłowość, pozbawia nas szans na sukces. Małe kroki wyłączają lęk, więc ryzyko porażki zostaje zminimalizowane.

Pomyśl:

Jaki jeden mały krok możesz zrobić dziś, by przybliżyć się do realizacji celów?

Co takiego odwlekasz od dawien dawna i jaką jedną małą rzecz możesz zrobić właśnie dzisiaj, by to zmienić?

Jaką jedną małą rzecz możesz robić codziennie, która znacząco ułatwi Ci osiągnięcie celu?

Pytania są moim ulubionym sposobem stymulowania mózgu..

Podsumujmy.

Kaizen to niekończący się proces, stałe doskonalenie się, które ułatwia życie. Traktuj tę filozofię jako bodziec do ustawicznego rozwoju, ciągłego podnoszenia poprzeczki oraz rozwijania własnych możliwości.

Od czego zacząć wprowadzanie zmian zgodnie z Kaizen?

Od siebie oczywiście. Od zadawania sobie pytań, których odpowiedzi prowadzą do działań. Od zakończenia karmienia się wymówkami, które prowadzą tylko i wyłącznie do usprawiedliwiania siebie. Od rezygnacji z tego, co już nam nie służy, tylko zajmuje czas i denerwuje. Od zerwania kontaktu z ludźmi, którzy zabierają nam energię i nie popychają do przodu. Szukaj ludzi, przy których rośniesz, otaczaj się nimi. Otaczaj się dobrem i działaj każdego dnia. Małe kroki, chociażby wyjście na pięciominutowy sprint. Zacznij od czegoś. Zacznij od siebie. Kaizen to nieustanna poprawa życia na każdej płaszczyźnie. Każdego dnia wykonuj małe kroki, których rezultaty zobaczysz już za kilkanaście dni. Zacznij od działania. Jaki jeden mały krok możesz wykonać już dziś, aby przybliżyć się do realizacji swojego celu? Zapisz i wykonaj. Myśl, planuj i działaj. Skutecznie, efektywnie, konsekwentnie. Każdego dnia.

Do realizacji celów prowadzi wiele dróg, wybierz tę, która da Ci najwięcej satysfakcji. Spróbuj.

Weź odpowiedzialność za siebie, podejmuj działania, a będziesz mieć wyniki. Ludzie, którzy pokładają odpowiedzialność za swoje życie w cudzych rękach, mają tylko i wyłącznie wymówki. Pomiędzy tym, kim jesteś, a tym, kim chcesz być, jest historia, w którą wierzysz.. Przestań karmić się wymówkami, przestań zawodzić się każdego dnia. Weź swoje życie we własne ręce i działaj skutecznie.

Dzięki potędze małych kroków kaizen nauczysz się świadomie zarządzać sobą i rozwiązywać każdy problem. Ludzie dzielą się na tych, którzy jedynie mówią, oraz na tych, którzy niezależnie od czynników zewnętrznych działają. Bez wymówek, narzekań, rozczarowań. Z odwagą realizują swoje postanowienia, bo wiedzą, że robią to JEDYNIE DLA SIEBIE.

SKLEP KAIZEN