Maksymalna produktywność w 2018 roku, czyli jak robić mniej, a osiągać więcej metodą Kaizen
Początek roku to często czas wielkich nadziei i postanowień, które najczęściej wygasają, zanim skończy się zima. Brzmi znajomo? Już więcej nie musi! Przestań zataczać odnawialne, coroczne kręgi tych samych postanowień i zacznij realizować z każdym rokiem nowe. Działając w oparciu o metodę Kaizen, małymi krokami, szybciej osiągniesz swój cel.
Każdy dzień, tydzień, miesiąc jest okazją do budowania swojego osobistego i biznesowego sukcesu. Zacznij już dziś, przeczytaj ten artykuł i od razu wdrażaj krok po kroku działania, które Ci przedstawiam. Tylko działanie zapewni rezultaty – proste i oczywiste, więc dlaczego tak niewiele osób realizuje swoje cele…
Do dzieła!
-
Posprzątaj!
To pierwsza rzecz, jaką powinieneś zrobić, żeby zwiększyć swoją produktywność. Podziel rzeczy na trzy kategorie: potrzebne, niepotrzebne i te, które mogą się przydać. Wyrzuć wszystko to, co zagraca Twoją przestrzeń, pozbądź się nienoszonych i niepasujących ubrań, obtłuczonych kubków i wszystkich „przydasiów”, które tylko zajmują miejsce i zbierają kurz. Uporządkuj swoje miejsce pracy, wyeliminuj marnotrawstwo czasu spędzone na szukaniu czegoś, co „przed chwilą tu było”. Niech na wierzchu pozostanie tylko to, co jest Ci potrzebne do pracy i do życia.
-
Minimalizm. Usuń wszystko, co Ci nie służy.
Kieruj się zasadą – mniej znaczy więcej. Miej mniej znajomych, ale bardziej wartościowych. Krótszy czas pracy, ale lepszy jakościowo. Mniej paplaniny i owijania w bawełnę, a więcej konkretnych wniosków i działań.
-
Planuj! Rób plan na każdy miesiąc, tygodniową i dzienną listę zadań.
Pomyśl, co chcesz osiągnąć, a potem rozpisz drogę do celu na małe kroki i bądź konsekwentny. Nieważne, czy to cele rodzinne, czy firmowe – świetnym narzędziem do generowania pomysłów, jak coś osiągnąć, jest burza mózgów. [ARTYKUŁ]
-
Wprowadź codzienne rytuały, czyli pytania i wnioski z każdego dnia.
Zawsze rano dziękuj za to, co już masz. Potem zastanów się, jaką małą rzecz możesz zrobić dzisiaj, aby zrealizować swój cel? Na czym powinieneś się skupić, aby osiągnąć jeszcze więcej niż się spodziewałeś? Jakie wnioski wyciągasz z ostatniego tygodnia? Każdego dnia wieczorem spisuj też wnioski na temat tego, czego nauczył Cię dany dzień, czego już nie robić, a co należy poprawić.
-
Zadawaj sobie właściwe pytania:
Po co to robię; co mi to da, jeśli zrobię A, a co, jeśli B – czy osiągnę konkretny i mierzalny efekt, którego oczekuję?
-
Zaczynaj każdy dzień od najważniejszych i najtrudniejszych spraw.
Zrobisz więcej, bo gdy uporasz się na początku dnia z tym, czego nie lubisz robić albo z czymś niemiłym i trudnym, to potem masz czas na „podbijanie świata”. Odwlekając ważne zadania na koniec dnia, robisz po drodze różne bzdurne rzeczy, które nie przybliżają Cię do Twojego celu.
-
Może słyszałeś o zasadzie Pareto?
Zastanów się, jakie 20% działań, które wykonujesz każdego dnia, generuje Ci 80% efektów? Warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie i spisanie sobie takich rzeczy. A potem weź się za te 20%. Efekty Cię zaskoczą.
-
Deleguj.
Jeśli jesteś zapracowaną mamą, która po powrocie do domu wyrabia drugi etat, powiedz stop! Usiądź z rodziną, porozmawiaj, ustal podział obowiązków i go egzekwuj. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, poszukaj informacji w Internecie lub poczytaj książki na ten temat. Mama i żona, która ma czas dla siebie jest szczęśliwsza i korzysta na tym cała rodzina. Jeśli Twoja stawka godzinowa jest większa niż ta, którą byś zapłacił za sprzątanie, prasowanie, mycie okien itp., to może warto rozważyć zapłacenie komuś, kto to zrobi za ciebie.
-
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą poświęcaj 30% swojego czasu na pracę w firmie, a 70% czasu na pracę nad firmą.
Deleguj zadania, które ktoś inny może wykonać za ciebie, przy czym pracę nad firmą zawsze wykonuj osobiście. Dowiedz się też, jakich 7 rzeczy powinieneś unikać, prowadząc firmę. [ARTYKUŁ]
-
Porzuć perfekcjonizm. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekaj na idealne.
Dążąc do ideału, nie rozwijasz się. Kiedy coś zrobisz, puść to. Uświadom sobie, że jest to dobre, a dopiero potem udoskonalaj.
-
Bądź zawsze przygotowany, że coś pójdzie nie tak, czyli miej gotowy plan B.
Tak, porzucenie perfekcjonizmu nie oznacza, że nic cię nie obchodzi. Pozwala Ci działać, a tylko w ten sposób możesz realizować kolejne zadania, które prowadzą Cię do mniejszych i większych celów.
-
Pomyłki koryguj na bieżąco.
Rzadko coś jest idealne od początku, a wybory są stuprocentowo trafione, ale jeśli reagujesz w odpowiednim czasie, eliminujesz marnotrawstwo czasu i pieniędzy na naprawianie błędów, gdy już urosną do wielkich rozmiarów.
-
Pracuj mądrzej, a nie ciężej.
Zwiększaj swoją efektywność poprzez korzystanie ze sprawdzonych modeli działania. Nie musisz wszystkiego robić sam. Jest wielu ludzi, którzy wykonują zawód podobny do Twojego, czerp więc z ich rad i wskazówek. Zwróć uwagę na to, co i jak robią i zastanów się, jak możesz to przełożyć na swoje działania.
-
Pytaj!
Znajdź trzy osoby w Twojej branży, które Cię inspirują, które zaszły dużo dalej od Ciebie. Osoby, które rozwinęły biznes podobny do Twojego, ale w innym miejscu, mają inną bazę klientów, czyli nie są Twoją konkurencją. Warto takie osoby zaprosić na kawę i poprosić o wskazówki. Zapytaj, jakie błędy popełniali, aby nie robić tego samego. Wszyscy jesteśmy po to, by się wspierać, by pomagać sobie, więc szukaj ludzi, przy których rośniesz i stajesz się lepszym sobą z wczoraj. Konkuruj jedynie z sobą samym, aby być lepszym człowiekiem.
-
Stale się doszkalaj.
Korzystaj ze szkoleń, warsztatów i spotkań networkingowych. Znajdź ludzi, przy których będziesz się rozwijać. Najlepiej znajdź grupę osób, w której wzajemnie pomożecie sobie odnieść sukces. Korzystaj z rad mentorów.
Każdego dnia zadawaj sobie pytanie:
Jaką jedną małą rzecz mogę zrobić, by zwiększyć swoją produktywność?
I pamiętaj, że ulepszanie nie ma końca, każdego dnia możesz być lepszy od siebie wczoraj.
Życzę Ci wielu sukcesów i zrealizowania swoich celów w 2018 roku!
Do dzieła!
Zainspiruj się do efektywności lekturą “Kaizen. Małymi krokami do efektywności w życiu i w biznesie“.